Videa ByButterfly:
Recenze
- Úvod
- Řazení podle druhu motýlů
- Papilio ophidicephalus
- Papilio ophidicephalus
Papilio ophidicephalus

- Kompletní specifikace
- Papilio ophidicephalusna dotaz 1 ks
Papilio ophidicephalus , otakárek císařský , je motýl z čeledi Papilionidae a je členem skupiny druhů menestheus. Vyskytuje se v subsaharské Africe, v deštných pralesech a na vlhkých stanovištích.
Vajíčka kladou jednotlivě na listy hostitelské rostliny. Larvy v raném instaru připomínají ptačí trus a larvy v pozdějším instaru jsou zelené a hnědé, aby splynuly s barvami hostitelské rostliny. Fáze kukly trvá od 2 týdnů do 3 měsíců. Mladší housenky jsou hnědé s bílými skvrnami, které vypadají jako ptačí trus. Starší housenky jsou hladké, zelené, s několika širokými příčnými hnědými pruhy.
Barva motýlů je tmavě hnědá nebo černá se širokým svislým pruhem sestávajícím z velkých krémových skvrn. Na vnitřní straně zadních křídel je černé oko, nahoře ohraničené jasně modrou a dole jasně oranžovou barvou. Na okraji křídel jsou také malé světle žluté skvrny a pruhy. Někdy je na křídlech několik dalších oranžových nebo modrých skvrn. Zadní křídla jsou s velkými ocasy. Spodní strana je podobná horní straně křídel.
Rozpětí křídel je 9–11 cm u samců a 10–12 cm u samic. Motýl žije 5-7 dní. Je celý den aktivní, let je těžký a zvlněný. Otakárek císařský je druh živící se nektarem. Samci se často vyskytují ve vysychajících loužích, kdy nasávají vodu s minerály.
Stejně jako ostatní housenky této čeledi mají i housenky tohoto motýla osmetrium – žlázu za hlavou, která se v nebezpečí prodlužuje a vypadá jako dva dlouhé hnědožluté „rohy“.