Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Lenka Davidová, Jana Uhlířová
Zdařilá 816/6
14000 Praha 4
tel: +420 608 350 550, +420 603 886 363
info(a)bybutterfly.cz

ZBOŽÍ V AKCI

 

 

 


O nás
Motýlím křídlům dávají nový rozměr. Proměňují je ve šperky

   Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/sperky-motyli-kridla-netradicni-podnikani-    rozhovor-lenka-davidova-jana-uhlirova.A190307_461988_podnikani_sov?

16. března 2019

 
Když Lenka Davidová a Jana Boušková (roz.Uhlířová) někomu řeknou, v čem podnikají, dočkají se různých reakcí. Pro některé je to skvělý nápad, pro jiné jakási podivnost. Motýlí křídla vkládají do originálních šperků a mají s nimi úspěch.
 Z motýlího vajíčka se vylíhne housenka, která sežere vše, na co přijde. Když vyroste, zakuklí se a přemění v motýla. Ten má nejvýše pár týdnů na to, aby zase nakladl vajíčka a rozmnožil se. A tak pořád dokola. Dvěma mladým ženám přišlo líto, že si člověk může užívat motýlí krásy tak krátce, a rozjely netradiční podnikání. Z křídel motýlů vyrábějí šperky: náušnice, náramky, prstýnky, brože, motýlky na krk.
 
Tropičtí krasavci k recyklaci
 
Na začátek je třeba říct, že kvůli jejich byznysu neumřel ani jeden živočich. „Pracujeme pouze s křídly motýlů, jejichž život už přirozeně skončil. Pozná se to třeba podle drobných trhlinek, jež si motýl za života způsobil,“ ukazuje Jana Uhlířová, která má ve společnosti ByButterfly na starosti právě ruční výrobu šperků.Na to, že podnikatelky neběhají po českých lukách, neloví místní babočky a netrhají jim křidélka, aby mohly udělat náramek za pár stokorun, mají dokonce certifikát. Kde tedy berou pracovní materiál? Ve Stratfordu ve Velké Británii je farma, kde jsou speciálně chováni exotičtí motýli do expozic po celé Evropě. Každý týden se odtud přivážejí kukly do motýlích domů Papilonia v Praze a Diana v Karlových Varech.
 „Po čase se z nich líhnou motýli původem ze všech koutů světa – z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Austrálie. V motýlích domech se pro ně udržuje stálá teplota 26 stupňů a osmdesátiprocentní vlhkost vzduchu, tedy stejné podmínky, jako mají v tropech. Když dožijí, dostanou se k nám, kde je, jak říkáme, recyklujeme,“ vypráví její kolegyně Lenka Davidová, jež se stará o prodej a marketing.Celé město slepých uličekKdo vůbec dostal podnikatelský nápad, který jedni považují za geniální a druzí za nenormální? Lenka s Janou se před rokem daly dohromady náhodou. Nebyly kamarádky, spíše kolegyně. Navíc v zaměstnání nespokojené, takže toužily pracovat samy na sebe, aniž mají stále za zády šéfa. V té době začala Lenčina sestra pracovat v Papilonii, motýlím domě v Praze.„Chodila jsem jí tam pomáhat. Mrzelo mě, že když zahynou, vyhodí se do smetí a skončí ve spalovně. To je přece taková škoda! Bude to znít divně, ale nosila jsem si je domů jako dekoraci,“ přiznává Lenka Davidová. Takže když jejich kolega přivezl ze Španělska přívěsek s motýlími křídly, napadlo je křehký materiál dál zpracovávat. Jenže to se snáz řekne než udělá. Přestože po světě už pár výrobců motýlích šperků fungovalo, nikdo se nechtěl podělit o know-how. Začínající podnikatelky si tedy musely poradit samy.
„Ačkoli už jsem nějaké zkušenosti s výrobou šperků měla, čekala mě spousta slepých uliček. Jen najít technologii, která uchová křídlo nepoškozené a zároveň udrží jeho barvu a pigment, zabralo tři měsíce. Motýl má křídla ‚impregnovaná‘ proti dešti, takže cokoli na ně nanesete, steče,“ popisuje Jana Uhlířová, která při výrobě šperků pracuje pinzetou, aby z křídel nesetřela pel a neznehodnotila je.
To, co zákazník pak vidí na povrchu, je ručně nanesená dvousložková epoxidová pryskyřice, která zhruba pět dnů zasychá. „Najít správný druh také nebylo lehké, některá praskala, jiná žloutla,“ vzpomíná šperkařka.Hotové výrobky se zasadí do komponentů z chirurgické oceli. Podnikatelky ji vybraly proto, že ji mohou nosit i alergici a o zlato ani stříbro zákazníci stejně neměli zájem – šlo jim hlavně o motýla. „Na prstýnky a náramky můžu použít jen část křídla, třeba nějakého mírně poškozeného. Vložím ho do kovového lůžka a překryji skleněnou čočkou,“ doplňuje Jana Uhlířová.Přestože jsou na webu napsány rozměry náušnic, náhrdelníků, přívěsků, mnoho lidí překvapí jejich velikost. Exotičtí motýli totiž nejsou žádní drobečci ve srovnání s těmi tuzemskými. „Snažíme se ceny šperků držet na přijatelné úrovni. V USA stojí třeba motýlí náhrdelník kolem stovky dolarů,“ počítá Jana Uhlířová. „U nás přijde sada náušnic a náhrdelníku na 1 340 korun.“
Hledá se věšák na klenoty
Sortiment tedy měly, teď ho ještě dostat k zákazníkům. Založit e-shop nebylo těžké, horší bylo prosadit se přímo v terénu. „Janin tatínek nám vyrobil rámy na šperky, taková jako okna, daly jsme je do tašky a vyrazily. Začínaly jsme na farmářských trzích, kde jsme prodaly pár náušnic, takže jezdit kvůli tomu třeba na Moravu nemělo žádný efekt,“ vzpomíná Davidová.Časem zjistily, které prodejní akce se jim vyplatí, a začaly si vybírat. „Chtěly jsme oslovit nějakou osobnost, která by se stala tváří naší značky, ale lidé se toho bojí,“ připouští Lenka Davidová.Nejlépe prodávají podnikatelky samy – na webu nebo na akcích, přes prostředníka to bývá vždy slabší. „Stále vybíráme kamenné prodejny, kam bychom výrobky dodávaly. Zatím to spolehlivě funguje v motýlích domech, se kterými spolupracujeme,“ vyjmenovává.
Křídla došla, čekejte
Mezi šperky ByButterfly nenajdete dva stejné. „Z Anglie posílají mix motýlů, takže někteří se nám opakují, jiné jsme měly třeba jen jednou. Pak se zase stane, že poptávaný motýl právě není a zákazník si na něj musí počkat,“ říká Uhlířová.K exkluzivitě motýlích šperků přispívá i to, že je nikdy nepůjde dělat ve velkém. Zaprvé je to ruční práce, zadruhé nelze urychlit proces výroby, protože by se výsledek zničil, zatřetí přísun materiálu je omezený. Firma také spolupracuje s charitativními organizacemi, které pomáhají lidem s nemocí motýlích křídel. Po roce už se Jana Uhlířová a Lenka Davidová mohou věnovat pouze motýlímu byznysu a nemusí do klasického zaměstnání. I když výplata by pořád mohla být vyšší.„Na nás je krásně vidět, že podnikání se dá rozjet, i když člověk nemá žádný kapitál. A co si budeme říkat, ani podporu okolí. Moc lidí nám nevěřilo. Kdybychom daly na ně, nikdy bychom s tím nezačaly,“ glosuje Lenka Davidová. A vzpomíná, jak těžké bylo hlavně zpočátku skloubit práci s rodinou. „Nebývala jsem o víkendech moc doma, myslím, že děti už ty motýly nenáviděly,“ přiznává.Na to, že jejich podnikání budí emoce, už si ženy zvykly. „My jsme se rozhodly brát to jako naši výhodu. Víme o životě motýlů opravdu hodně, a tak vlastně neprodáváme šperky, ale vyprávíme příběhy,“ říká k tomu Jana Uhlířová.
 
 
Autoři: , Alice Andryzková

 

 

 

 Motýli přirozeně žijí a dolétají ve stálých expozicích v Motýlích domech (Papilonia Praha a Diana v Karlových Varech). Život motýla trvá krátce (přibližně 1–4 týdny). Než přišel náš nápad s recyklací motýlů, byl tento klenot prostě vyhozen do koše.

 “Krása motýlů je jako krása žen. Je třeba vzdát úctu přírodě a její kreativitě.”

 S lehkostí

 Lenka a Jana
Výroba šperků

Námi používaní tropičtí motýli pocházejí z České Republiky, z motýlího domu Papilonia v Praze a z motýlího domu Diana v Karlových Varech. Původ těchto motýlů je farma ve Stratfordu v Anglii, kde jsou speciálně chováni pro účely stálých expozic. Každý týden se odtud přivážejí kukly, ze kterých se líhnou motýli ze všech koutů světa – z deštných pralesů Mexika, Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Austrálie. V motýlích domech se pro ně udržuje stálá teplota 26 stupňů a 80 % vlhkost, tedy stejné podmínky, jako mají v tropickém podnebí. Jejich život není dlouhý, dožívají se pouze 1–4 týdnů. Pro motýli, kteří v tomto prostředí přirozeně dožijí, nebylo žádné využití, končili jako odpad. Rozhodli jsme se proto, že se pokusíme motýli „recyklovat“ a vytvářet z nich doplňky a šperky a tím rozšířit povědomí o tomto nádherném hmyzu mezi širokou veřejnost. 

Vlastní výroba motýlích doplňků: 

Pracujeme VÝHRADNĚ s motýli, kteří přirozeně dožijí!

Nad technikou zpracování motýlích křídel jsme trávili velkou spoustu času. Vymyšlení samotné technologie, která uchová křídlo nepoškozené a zároveň zachová barvu a pigment křídla, nám zabralo 3 měsíce. 

Pro naše výrobky vybereme z dodaných motýlů nepoškozené exempláře. V dílně jsou tyto exempláře upraveny velmi jemně a citlivě, aby bylo možné použít nepoškozená křídla. Ta jsou potom upravena nano technologií, aby se zachoval pigment. Každý druh motýla má mírně odlišné složení křídel, proto je nutné používat různé techniky zachování křídel. Konečnou úpravou je ruční nanesení dvousložkové epoxidové pryskyřice na zastabilizované křídlo. Tato část úpravy zabere cca 5 dní, kdy pryskyřice zasychá. Poté jsou výrobky kompletovány. K tomuto používáme výhradně komponenty z chirurgické oceli, kterou mohou používat také lidé s alergií na kovy. 

Další úpravou je zakomponování části křídla do kovového lůžka z chirurgické oceli a jeho překrytí skleněnou čočkou. K této úpravě lze použít také exempláře motýlů, které jsou mírně poškozené.

 


Média

 

ByButterfly v České televizi

sledovat můžete zde...

 

 

 

 

ByButterfly na portálu iDNES 

odkaz zde...